Nieuws 2025

Evides ageert tegen lozingsvergunning van 5 kg PFAS door CFS

September 4, 2025

De provincie Limburg heeft een ontwerpbeschikking ter inzage gelegd die o.a. voorziet in een vergunning voor het jaarlijks lozen van maximaal 5 kg PFAS door CFS B.V., een verwerkingsbedrijf van afvalwater. De door CFS aangevraagde PFAS-lozing komt via het riool, de afvalwaterzuivering in Weert en vervolgens via de Zuid-Willemsvaart in de Maas terecht, waaruit o.a. Evides haar drinkwater produceert. De vergunning biedt ruimte om maximaal 5 kg PFAS per jaar te lozen. Dit is meer dan Chemours op jaarbasis loost en het levert daarmee een aanzienlijke bijdrage aan de PFAS-vervuiling in de Maas. Negatieve effecten voor de openbare drinkwatervoorziening zijn niet uit te sluiten, en zijn ook onvoldoende getoetst.

CFS Weert

Evides heeft naar aanleiding van dit ontwerpbesluit dan ook haar bezwaren, in de vorm van een zienswijze, ingediend bij de Provincie Limburg. We vinden dat het belang van de duurzame veiligstelling van de openbare drinkwatervoorziening – een dwingende reden van groot openbaar belang (art. 2, tweede lid Drinkwaterwet) – onvoldoende is geborgd in de ontwerpbeschikking en dat het belang van de drinkwatervoorziening onvoldoende meegenomen is in de vergunning en de daaraan verbonden voorschriften. Over 12 weken zal Provincie Limburg de uiteindelijke vergunning publiceren.

Helaas staat de lozing van CFS niet op zichzelf. Vooral via de afvalwaterzuivering belanden vele kilo’s PFAS en andere Zeer Zorgwekkende Stoffen – vaak zonder specifiek vergund te zijn, dus illegaal – in het oppervlaktewater. Het wordt hoog tijd dat de overheid haar zorgplicht serieus neemt en de bronnen beter beschermt. Als direct bij de vervuilingsbron voorkomen wordt dat een lozing plaatsvindt, wordt de hele waterketen ontlast, betaalt de vervuiler, en dienen we tegelijk ook de volksgezondheid, het milieu, de landbouw en de natuur.

Deel deze pagina
© 2025